Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-05-16

Płaca minimalna i składki do zmiany

Łukasz Kozłowski: Trzeba zrewidować tryb ustalania minimalnego wynagrodzenia. Można je powiązać z przeciętną płacą, ale nie tą prognozowaną, bo wywołałoby to nierównomierne podwyżki, jak w przypadku składek płaconych przez przedsiębiorców

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Przyszłoroczne minimalne wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć co najmniej o 406,30 zł (do 3416,30 zł). Taką wartość gwarantuje ustawowa procedura. To wystarczająca podwyżka czy też należy się spodziewać, że rząd „dorzuci coś od siebie” i kwota ta będzie jeszcze wyższa?

Dotychczasowa praktyka wskazuje, że rząd proponuje wyższą podwyżkę niż ta wynikająca z ustawy. Na pewno wartość ta zostanie zaokrąglona, czyli pewnie do 3420 zł. To najniższy poziom, jakiego możemy się spodziewać. Sam proces ustalania przyszłorocznej płacy minimalnej będzie trudny. Z jednej strony przedstawiane są argumenty socjalne, wskazujące, że podwyżka ma zapewnić realny wzrost dochodów i chronić pracujących, a z drugiej - że nie powinna być zbyt duża, aby nie utrudniać zatrudnienia i nie pogłębiać inflacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00