Artykuł
Instrukcja Ministerstwa Finansów. Oby nie stała się pułapką dla branży e-commerce
Spóźniona niemal o siedem miesięcy instrukcja Ministerstwa Finansów wprowadza istotne zmiany w zakresie raportowania w zgłoszeniach Intrastat sprzedaży towarów na odległość (WSTO)
Chodzi o obowiązującą od 2022 r. nową wersję instrukcji wypełniania i przesyłania zgłoszeń Intrastat (wersja 1.14). Ministerstwo Finansów uregulowało w niej m.in. zasady raportowania sprzedaży na odległość w związku z reformą VAT w branży e-commerce. Reforma ta - przypomnijmy - weszła w życie 1 lipca 2021 r., dlatego instrukcja MF wydaje się dość spóźniona.
Instrukcją tą ministerstwo wprowadziło zwolnienie z obowiązku ujmowania WSTO rozliczanej przez OSS w zgłoszeniach Intrastat. Rodzi się jednak pytanie, czy można było to zrobić instrukcją, a nie rozporządzeniem (jego zmianą). Instrukcja nie ochroni przedsiębiorcy przed karami za składanie niekompletnych zgłoszeń Intrastat. W istocie może więc okazać się pułapką na przedsiębiorców z branży e-commerce.
Zmiany w branży e-commerce
WSTO to, ogólnie rzecz ujmując, sprzedaż wysyłkowa towarów na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE. Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca 2021 r. przepisami WSTO podlega co do zasady rozliczeniu w państwie przeznaczenia. Oznacza to, że przedsiębiorcy e-commerce mają obowiązek rejestracji dla celów VAT i rozliczenia tego podatku w każdym państwie UE, do którego dostarczają swoje towary.
Nowe przepisy wprowadziły możliwość rozliczania całej WSTO za pośrednictwem One Stop Shop (OSS). Podatnicy, którzy decydują się na skorzystanie z tej procedury, nie muszą rejestrować się do VAT we wszystkich państwach przeznaczenia celem rozliczenia WSTO realizowanej do tych państw. Cała WSTO podlega rozliczeniu w jednej deklaracji składanej w państwie siedziby w ramach procedury OSS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right