Artykuł
Specustawa i zatrudnianie osób z Ukrainy
Mimo że ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 583; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 684; dalej: specustawa) niedawno weszła w życie, to już doczekała się poprawek. Nie wszystkie kwestie zostały wyjaśnione, a pracodawcy wciąż mają wiele pytań, gdy chcą zatrudnić uchodźcę. Czy jest nim np. każda osoba legitymująca się ukraińskim paszportem? W drugiej części odpowiedzi na pytania zadawane na szkoleniach (pierwsza w numerze sprzed tygodnia), wyjaśniamy tę i inne często pojawiające się wątpliwości.
O co pracodawcy pytają na szkoleniach
problem Wprowadzono już pierwsze zmiany do specustawy ukraińskiej. Od kiedy one obowiązują? Kogo obecnie obejmuje spec ustawa po zmianach przepisów?
odpowiedź Pierwsze zmiany do specustawy ukraińskiej uchwalone zostały 26 marca 2022 r. Najważniejszą i najbardziej wyczekiwaną zmianą jest zniesienie wymogu bezpośredniego przekroczenia polsko-ukraińskiej granicy przez osoby uciekające przed wojną ma Ukrainie. Pierwsza wersja specustawy co do zasady przyznawała bezwarunkowe prawo pobytu w Polsce tylko tym cudzoziemcom, którzy uciekając przed wojną, przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy. Osoby, które przybyły do Polski przez inne kraje (np. przez Mołdawię lub Słowację), mogły skorzystać z prawa pobytu tylko wtedy, gdy należały do grupy posiadaczy Karty Polaka lub członków najbliższej rodziny posiadacza Karty Polaka. Nowelizacja specustawy zrównała jednak osoby uciekające z Ukrainy, niezależnie od tego, czy przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy, czy przez inny kraj.