Jak rząd legislację i dostęp do projektów będzie poprawiał
Obowiązkowy OSR dla inicjatyw poselskich i senackich, obligatoryjne konsultacje społeczne, jeden portal z projektami oraz tłumaczenie wybranych aktów prawnych na obce języki - to pomysły na znane od lat bolączki
Uzdrowienie procesu uchwalania nowych przepisów jest jednym z priorytetów wpisanych do Krajowego programu reform na lata 2022-2023.
„Celem jest podniesienie jakości stanowionego prawa oraz poprawa dostępności do prawa dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. Reforma ograniczy również stosowanie procedury przyspieszonej do przypadków dokładnie określonych i wyjątkowych” - czytamy w dokumencie. Stąd m.in. zapowiedź nowelizacji regulaminów Sejmu i Senatu oraz Rady Ministrów (RM).
Rząd chce rozwiązać problemy…
Inna sprawa, że już obecnie obowiązujące rygory są omijane. W ostatnich latach możliwość korzystania z trybów szczególnych (zarówno na etapie prac rządu, jak i parlamentu), w ramach których pomija się np. etap konsultacji i uzgodnień, była nadużywana. Jak wynika z ostatniego raportu Obywatelskiego Forum Legislacji, który obejmował lata 2015-2019, w trzecim roku sprawowania władzy przez Zjednoczoną Prawicę tryb odrębny zastosowano przy tworzeniu niemal co piątego rządowego projektu ustawy (34 na 176 wszystkich, czyli 19,3 proc.), w czwartym roku - taki los spotkał 25 projektów (17,1 proc. ogólnej puli).