Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-03-07

Formę pomocy Ukrainie warto dobrze przemyśleć od strony podatkowej

Niewątpliwie budujące jest to, że większość Polaków niezwykle aktywnie, bezinteresownie i spontanicznie organizuje wsparcie dla Ukraińców. Robią to także zarówno duże, jak i małe firmy. W przypadku wielu przedsiębiorców prędzej czy później księgowi będą jednak musieli zmierzyć się z pytaniem, czy są tu jakieś specjalne skutki podatkowe, które należy uwzględnić

Chodzi przy tym zarówno o wsparcie dla tych uciekających przed wojną i chroniących się w naszym kraju, jak i tych, którzy jeszcze cały czas pozostają na terytorium swojej, napadniętej przez Rosję ojczyzny. Jakkolwiek „nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”, to jednak warto uwzględnić, że takie działania najczęściej mają swoje określone implikacje podatkowe.

Darowizny

W pierwszej kolejności nasuwa się pytanie o możliwość skorzystania z odliczenia od dochodu w związku z udzielaną pomocą. W pewnym zakresie wymogi podatkowe są przecież zbieżne z głównym celem takich działań. Przy czym - z całym szacunkiem do osób, które spontanicznie zajmują się organizacją różnych zbiórek - należy stwierdzić, że w praktyce bardzo często pomoc taka jest jeszcze bardziej skuteczna, gdy organizują ją podmioty na co dzień zajmujące się takimi aktywnościami. Fundacje i inne organizacje pożytku publicznego mają struktury, kontakty, doświadczenia, know-how, dzięki którym pomoc jeszcze szybciej i skuteczniej może trafiać do najbardziej potrzebujących, a jednocześnie może dawać na przyszłość możliwość skorzystania z odliczenia od dochodu na zwykłych zasadach dotyczących odliczeń właściwych dla darowizn w PIT czy CIT. Przypomnijmy, że w przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu, a w przypadku firm (CIT) - do 10 proc. dochodu. Oczywiście z różnych stron kierowane są do resortu finansów postulaty o wprowadzenie rozwiązań szczególnych, które jeszcze dodatkowo miałyby motywować do działania (często wskazuje się na doświadczenia z epidemii, np. możliwość 200-proc. odliczenia od dochodu), ale na dzień przygotowania tej publikacji prawodawca nie podjął jeszcze żadnych konkretnych działań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00