Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-02-17

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Czy wzrost stóp procentowych wpłynie na możliwość umorzenia zaległych składek
  • Dlaczego ZUS może wydać decyzję o zadłużeniu składkowym nawet podczas obowiązywania układu ratalnego
  • Jak potraktować przestój spowodowany COVID-19 w przypadku zleceniobiorcy zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej

ZUS odmówił mi umorzenia zaległych składek z braku przesłanek. W uzasadnieniu napisał, że prowadzę działalność gospodarczą, dzięki czemu powinnam spłacić zadłużenie. Jednak od czasu złożenia wniosku moja sytuacja się pogorszyła. Mam tylko straty, przede wszystkim z powodu wzrostu kursów walut i stóp procentowych, co spowodowało wzrost kosztów obsługi kredytu. Czy jest podstawa do złożenia skargi do sądu?

Zgodnie z ogólną zasadą należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Wyjątkowo mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane mimo braku ich całkowitej nieściągalności. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa zamknięty katalog okoliczności, w których zachodzi całkowita nieściągalność. Jedną z nich jest zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności. W opisywanym w pytaniu przypadku nie można mówić o występowaniu przesłanki całkowitej nieściągalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00