Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-01-26

Samorządy w nowym ładzie

Nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze. Mimo to jak na razie nie udało się skonfliktować środowiska samorządowców - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Jedno z haseł promujących sztandarowy program gospodarczy rządu Polski Ład brzmi: „stabilne dochody samorządów”. Według zapewnień Ministerstwa Finansów mają być nie tylko stabilne, ale i wyższe. Czy tak będzie faktycznie?

Przypomnijmy, że szumnie zapowiadany przez władze program Polski Ład to szereg zmian dotyczących głównie kwestii podatkowych, które - według rządowej narracji - mają podreperować portfele Polaków. W rzeczywistości Polski Ład to wielkie uderzenie w finanse samorządów. Liczby mówią same za siebie. Zgodnie z analizami Ministerstwa Finansów budżet rządowy zyska dzięki Polskiemu Ładowi ok. 27 mld zł w ciągu dekady. Niestety kosztem lokalnych wspólnot, przynosząc im w tym samym czasie stratę nawet 145 mld zł. To pieniądze wypracowane przez samych mieszkańców, które przekładały się bezpośrednio na ich otoczenie i jakość życia - przez wydatki na transport, szkoły, kulturę czy wysokiej jakości usługi publiczne. Ale, co bardzo ważne, Polski Ład to nie tylko obniżenie jakości życia, lecz również zagrożenie dla ustroju. Samodzielność samorządu musi być oparta na stabilnych dochodach własnych. Odbierając lokalnym wspólnotom dochody własne, niszczy jedno z największych osiągnięć polskich przemian ustrojowych, czyli silny samorząd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00