Nadawanie statusu produktom ubocznym już nie uznaniowe, ale na mocy prawa
Słyszałem, że od początku tego roku zmieniły się przepisy dotyczące uznawania resztek produkcyjnych za produkty uboczne. Co te zmiany oznaczają w praktyce dla przedsiębiorców?
Tak, od nowego roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące uznawania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne, a to na skutek wejścia w życie ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151; dalej: nowelizacja).
Odmienny charakter decyzji
Od 1 stycznia, jak wskazano w uzasadnieniu do nowelizacji, uznanie za produkt uboczny następuje z mocy prawa - o ile spełnia on ogólnie określone w ustawie warunki i szczegółowe warunki uznawania za produkt uboczny (do tej pory decyzje te miały charakter uznaniowy). Niemniej jednak wciąż będą to decyzje administracyjne (deklaratoryjne) wydawane przez marszałków województw - przy czym zamiast decyzji o uznaniu przedmiotu lub substancji za produkt uboczny (oraz decyzji o odmowie uznania) wydawana będzie odpowiednio:
- decyzja potwierdzająca spełnienie warunków uznania za produkt uboczny,
- decyzja stwierdzająca niespełnienie warunków uznania za produkt uboczny.
Zgodnie z przepisem przejściowym decyzje o uznaniu przedmiotu lub substancji za produkt uboczny wydane przed dniem wejścia w życie nowelizacji zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane (art. 16 ust. 3 nowelizacji).