Polityka zakupowa państwa to impuls rozwoju dla MŚP i inwestycji
Zamówienia publiczne to najważniejsze narzędzie inwestycyjne, którym dysponuje państwo. Nie przekładają się bezpośrednio na poziom inwestycji, ale sprawiają, że pieniądze są wydawane bardziej świadomie i efektywnie.
Co roku ponad 200 mld zł trafia do przedsiębiorców wykonujących zlecenia różnych instytucji publicznych. To kwota równa ok. 8 proc. PKB Polski. Pieniądze te są przeznaczane na bieżące potrzeby związane z działalnością państwa i samorządów, inwestycje drogowe, cyfryzacyjne oraz miliardowe projekty infrastrukturalne modernizujące całe gałęzie polskiej gospodarki. Ważne jest zatem, aby były wydawane w sposób efektywny i wpisujący się w cele państwa oraz wzmacniający rodzimą gospodarkę.
11 stycznia tego roku Rada Ministrów przyjęła Politykę zakupową państwa. Jest to dokument rządowy, który mają obowiązek stosować ministerstwa i podmioty im podległe. Dzięki niemu państwo uzyska możliwość kształtowania działań zakupowych poszczególnych instytucji, a także powiązania wydatkowanych pieniędzy ze swoimi celami strategicznymi w obszarach rozwoju potencjału MŚP, zrównoważonych i zielonych zamówień publicznych oraz profesjonalizacji praktyków zamówień publicznych. Dla osiągnięcia każdego z tych priorytetów ustanowiono programy, za realizację których będą odpowiedzialne wskazane organy państwa.