System monitorowania usług publicznych wymusi modyfikacje w klasyfikacji budżetowej w 2022 roku
Od nowego roku zaczną obowiązywać zmiany klasyfikacji budżetowej związane z funkcjonowaniem systemu monitorowania usług publicznych (dalej: SMUP). Jednak mają już one zastosowanie przy projektowaniu budżetów na 2022 r. Ich wprowadzenie pozwoli na uzyskanie porównywalności danych finansowych. Stworzy też warunki do obliczenia wskaźników, jednolicie dla wszystkich samorządów w kraju. Będzie to możliwe dzięki temu, że wszystkie podmioty samorządowe będą rejestrować wydatki w jednolity sposób. Wskaźniki te będą gromadzone i udostępniane właśnie w ramach SMUP. Jednak ta mała rewolucja powoduje, że pojawiają się pytania. Dziś odpowiadamy na część z nich.
► Czy planując budżet gminy na 2022 r. w rozdziale 85295, można wykazywać wynagrodzenia pracowników ośrodka pomocy społecznej? Chodzi o kwestie związane ze SMUP.
Ośrodek pomocy społecznej zgodnie z postanowieniami ustawy o pomocy społecznej jest tzw. jednostką organizacyjną pomocy społecznej. Jak podano w art. 110 tej ustawy, zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne, tj. ośrodki pomocy społecznej lub centra usług społecznych, o których mowa w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Gmina, realizując zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, kieruje się ustaleniami przekazanymi przez wojewodę. Ośrodek pomocy społecznej oraz centrum usług społecznych, wykonując zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej, kierują się ustaleniami wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Rzecz jasna wspomniany ośrodek ma status jednostki budżetowej, opierając dochody i wydatki na planie finansowym składającym się na budżet samorządowy, gminny.