Artykuł
Czy sprzedaż między uczelniami publicznymi a szpitalami klinicznymi powinna być oznaczana kodem „TP”
Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie podatku od towarów i usług nie znajdzie zastosowania przepis ustawy o CIT, który wyłącza takie transakcje spod regulacji dotyczących cen transferowych. Taka wykładnia budzi jednak poważne wątpliwości
TEMAT: JPK_VAT
PROBLEM: Jak wykazywać transakcje wyłączone spod regulacji dotyczących cen transferowych
Uczelnia medyczna (bądź też publiczna uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych) może utworzyć i prowadzić podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ) albo spółki kapitałowej. Najczęściej tworzonymi przez uczelnie publiczne formami podmiotu leczniczego są szpitale kliniczne. Taki szpital kliniczny ma odrębną od uczelni osobowość prawną, jest także odrębnym podatnikiem VAT.
Sytuacja w CIT wyjaśniona…
Przez wiele lat istniała wątpliwość, czy uczelnie medyczne (oraz publiczne uczelnie prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych) i utworzone przez nie podmioty lecznicze są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; dalej: ustawa o CIT). W konsekwencji nie było jasne, czy do transakcji realizowanych między tymi odrębnymi (aczkolwiek ewentualnie powiązanymi) podmiotami stosuje się wszystkie rygory dotyczące cen transferowych (np. konieczność stosowania cen rynkowych, możliwość doszacowania dochodu oraz obrotu przez organ podatkowy, czy wreszcie konieczność sporządzania dokumentacji cen transferowych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right