Artykuł
wywiad
Każdy burmistrz chce mieć u siebie szpital
Maciej Banach: Należy określić, jakie choroby są leczone w jakich rodzajach szpitali. Do powiatowych powinni trafiać pacjenci z zapaleniem wyrostka, a do tych na najwyższych poziomach referencyjności chorzy wymagający specjalistycznych procedur
W jakim miejscu są polskie szpitale po okresie - nazwijmy go - postpandemicznym? Rząd zaproponował szereg zmian, m.in. dodatkowe pieniądze, zmienić mają się zasady wyceny świadczeń. To w jakiej kondycji szpitale wychodzą z pandemii?
Pewnie powinniśmy wciąż mówić: okołopandemicznym. Ciągle jest bardzo dużo do zrobienia, by te środki zostały efektywnie wykorzystane i przyniosły określone efekty. Na pewno wciąż potrzebujemy konkretnych rozwiązań z punktu widzenia referencyjności szpitali. Prace nad tą kwestią zostały rozpoczęte już 10 lat temu, a następnie kontynuowane przez ministra Konstantego Radziwiłła. Wtedy to powstała sieć szpitali. W założeniu bardzo dobry pomysł, realizacja wyszła dużo gorzej. Praktycznie wszystkie lecznice trafiły do sieci. W efekcie obecność w niej nie dała żadnej przewagi konkurencyjnej, czyli dalej wszystkie szpitale bez względu na poziom referencyjności miały gwarancje finansowania przez NFZ.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right