Artykuł
SLIM VAT 2 wpływa też na księgowość
Te podatkowe zmiany przekładają się na ewidencję. Dodatkowo zaś nowe rozwiązania mogą wymagać aktualizacji w planie kont, które musi wprowadzić zarządzeniem kierownik jednostki
Od 1 października wszedł w życie pakiet SLIM VAT 2 (ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy ‒ Prawo bankowe; Dz.U. poz. 1626). Przepisy te są ważne z punktu widzenia rozliczeń nie tylko podatkowych, lecz także księgowych. Należy pamiętać o tych zmianach m.in. po to, aby prawidłowo rozliczać wydatki związane z leasingiem samochodów osobowych, które mają być użytkowane wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Zmiany są ważne w przypadku przedpłat na poczet zakupu takich samochodów. O nowych obowiązkach muszą też pamiętać księgowi pracujący dla firm, które są w procesach restrukturyzacyjnych, lub firm, które są wierzycielami takich podmiotów. W niektórych przypadkach konieczne może być zaktualizowanie planu kont i wprowadzenie tym samym nowych rozwiązań w polityce rachunkowości.
Leasing
Zgodnie z nowym brzmieniem ust. 13 w art. 86a ustawy o VAT podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3. Termin ten został wydłużony, co ma szczególne znaczenie w przypadku ponoszenia zaliczek na poczet zawarcia umów leasingu czy najmu długoterminowego aut osobowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right