Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-09-14

Projekt o ROP niesprawiedliwy wobec biznesu

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Andrzej Gantner: Mamy do zebrania rocznie ponad 11 miliardów butelek PET i konieczność uzyskania minimum 25 proc. wkładu surowca wtórnego, czyli recyklatu, w nowych butelkach. Doprawdy nie wiem, jak można zrealizować te założenia przy obecnych propozycjach ministerstwa

Jak Polska Federacja Producentów Żywności ocenia projekt ustawy o ROP?

Projekt jest fundamentalnie niezgodny z dyrektywą odpadową i polską konstytucją. Dyrektywę narusza m.in. dopuszczenie do finansowania przez wprowadzających gospodarki odpadami innymi niż te pochodzące z ich produktów. Z opłat produktowych finansowane mają być: odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie wszystkich odpadów komunalnych, a więc także tych nieopakowaniowych, w tym biodegradowalnych, rozbiórkowych, gabarytów czy zmieszanych. Brakuje też zapewnienia kosztowej efektywności zbierania i zagospodarowywania odpadów opakowaniowych w związku z brakiem jakichkolwiek wymagań w tej sprawie wobec gmin.

Wbrew konstytucji jest natomiast regulowanie stosunków dotyczących danin w drodze rozporządzenia, bo tak naprawdę, ze względu na zapisy ustawy, mamy tu właśnie do czynienia z daniną, a nie z opłatą. Tymczasem ustawa zasadnicza wymaga, by wszelkie istotne elementy obowiązków podatkowych regulowane były w aktach o randze ustawy. Zbyt szeroka jest również swoboda ministra klimatu ws. określania w rozporządzeniu stawek opłaty opakowaniowej. Niezgodne z konstytucją jest także ustanawianie minimalnej wysokości opłaty wynagrodzenia dla organizacji odpowiedzialności producentów w formie obwieszczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00