Artykuł
Fatalne skutki braku szczerości
Szczątkowa dyskusja nad projektem nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego przypominała festiwal nie tylko złudzeń i iluzji, ale wręcz celowych oszustw, którymi byliśmy przez ustawodawcę karmieni
Jestem tylko prostym prawnikiem, jak słusznie, acz zbyt często, podkreśla moja żona. Raz na jakiś czas zdarza mi się jednak przeczytać coś o prawie poza bieżącymi zmianami przepisów. Postaram się zatem zestawić analizę ostatniej nowelizacji kodeksu postepowania administracyjnego z efektem takich właśnie pozaustawowych lektur.
Zmiany w kodeksie
Ostatnia nowelizacja przepisów k.p.a. regulującego stwierdzanie nieważności decyzji administracyjnych wprowadziła dwie istotne zmiany.
Po pierwsze, uniemożliwiła stwierdzenie nieważności decyzji po upływie 10 lat od ich wydania, w oparciu na przesłankach: rażącego naruszenia prawa przy wydaniu decyzji (stanowiącego faktycznie podstawę pewnie ponad 90 proc. wszystkich przypadków stwierdzenia nieważności decyzji), okoliczności, że jej wykonanie stanowić będzie czyn zabroniony, oraz trwałej niewykonalności decyzji, co do których dotychczas nie było limitu czasowego, a o niemożności stwierdzenia nieważności przesądzały wyłącznie „nieodwracalne skutki prawne” pierwotnej decyzji. Po upływie 10 lat od pierwotnej decyzji jednak nadal można uzyskać stwierdzenie jej wydania z naruszeniem prawa, co otwiera potencjalnie drogę do dochodzenia naprawienia szkody wynikającej z decyzji dotkniętej wadą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right