Porada
Jak ustalić wynagrodzenie pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe
Nasz pracownik chce rozpocząć studia podyplomowe na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy. Studia są związane z powierzeniem pracownikowi w przyszłości dodatkowych zadań z zakresu bhp. W związku z tym zamierzamy przyznać mu dodatkowe świadczenia na podniesienie kwalifikacji zawodowych, tj. pokryć opłaty za kształcenie (czesne) i przejazdy. Zakres wzajemnych praw i obowiązków stron będzie wynikać z podpisanej umowy. Czy wartość tych świadczeń może być zwolniona z podatku dochodowego oraz składek ubezpieczeniowych? Jak obliczyć dla niego wynagrodzenie - dotychczas otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 4800 zł oraz zmienną miesięczną premię regulaminową w wysokości od 10 do 40 proc. podstawowej stawki?
odpowiedź
Wartość świadczeń ponoszonych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika podlega zwolnieniu zarówno z podatku dochodowego, jak i składek na ZUS. [ramka] Ścieżka edukacyjna przebiega bowiem zgodnie z przepisami kodeksu pracy (dalej: k.p.).
Kilka godzin zwolnienia
Pracownik z inicjatywy pracodawcy podejmie od 1 października studia podyplomowe z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Załóżmy, że zajęcia będą się odbywały dwa razy w miesiącu, w piątek, sobotę i niedzielę, przy czym w piątek konieczne będą zwolnienia na dojazdy. W październiku pracownik skorzysta łącznie z 6 godzin zwolnienia od pracy. Jest on wynagradzany stawką 4800 zł oraz zmienną miesięczną premią regulaminową w wysokości od 10 do 40 proc. podstawowej stawki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right