Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-08-23

Terminy wygaszania covidowych uprawnień wymagają poprawek

Okresy obowiązywania szczególnych rozwiązań z zakresu prawa pracy wprowadzonych na czas pandemii są przesadnie zróżnicowane, zbyt krótkie lub niedookreślone. Partnerzy społeczni postulują ich zmianę

Koszarowanie pracowników można wprowadzać jedynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, pracę zdalną - do trzech miesięcy od odwołania wspomnianych stanów, a zaległe badania lekarskie można wykonać przez 180 dni od tego momentu. To tylko przykłady tego, jak bardzo zróżnicowane są okresy, w których obowiązują szczególne uprawnienia związane z zatrudnieniem wprowadzone w związku z pandemią (patrz tabela). Wiele wskazuje na to, że stan epidemii nie zostanie odwołany w najbliższym czasie, ale zatrudniający i pracownicy muszą wcześniej przygotować się do zmian, jakie wywoła taka decyzja rządu. Niektóre rozwiązania stracą bowiem wówczas automatycznie moc obowiązującą.

- Warto zwrócić uwagę na duże rozbieżności w terminach wygaszania poszczególnych uprawnień. Zaległe badania lekarskie będzie można zrealizować jeszcze przez 180 dni od odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, podczas gdy np. przedłużenie zezwoleń na pracę cudzoziemców będzie obowiązywać tylko przez 30 dni od tej daty. To zdecydowanie za krótko - wskazuje Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00