Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-08-15

Zgroza razy dwa

Przy pisaniu projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych zabrakło i zdrowego rozsądku, i dbałości o interesy krajowych przedsiębiorców

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych (…) wejdzie w życie 10 listopada 2021 r. W celu umożliwienia stosowania rozporządzenia Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło na początku maja projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W czerwcu zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe. Projekt zawiera parę ciekawych i sensownych rozwiązań, głównie jednak budzi zgrozę. Czas na spokojną dyskusję i uzgodnienie poprawek ucieka.

Stan obecny

Zwane potocznie crowdfundingiem finansowanie społecznościowe jest sposobem pozyskiwania od wielu inwestorów pieniędzy na niewielkie projekty gospodarcze. Skoro finansowany jest biznes, należy dać inwestorom szanse osiągnięcia zysków, dlatego emituje się obligacje, akcje lub bierze pożyczki, dając prawo do osiągnięcia przychodów w przyszłości. Inwestorzy z reguły akceptują wysokie ryzyko, przeznaczając na poszczególne projekty drobne kwoty i spodziewając się, że choć większość zapewne się nie uda, zysk z jednej lub dwóch inwestycji pokryje z nawiązką straty na pozostałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00