Porada
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który w poprzednich miesiącach strajkował
Jeden z naszych pracowników zatrudniony od 14 grudnia 2020 r. zachorował w lipcu 2021 r. (pięć dni). W marcu 2021 r. chorował przez trzy dni i w tym samym miesiącu brał udział w trzydniowym strajku pracowniczym, za który nie otrzymał wynagrodzenia. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 2890 zł i otrzymuje miesięczną premię regulaminową w wysokości od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego za czas pracy. Premia za marzec wyniosła 5 proc. wynagrodzenia za pracę. Do obliczenia wynagrodzenia chorobowego za lipiec przyjęliśmy, że marcowy strajk był nieusprawiedliwioną nieobecnością i w ten sposób obliczyliśmy podstawę wymiaru. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
odpowiedź
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec 2021 r. powinna być ustalona z okresu styczeń-czerwiec 2021 r. z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego za marzec 2021 r., lecz uzupełnionego tylko o dni usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby.
Podstawa z krótszego okresu
Zasady ustalania podstawy wymiaru pracowniczego wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego są wspólne. Podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jako wynagrodzenie należy tu rozumieć przychód pracownika podlegający oskładkowaniu po odliczeniu części składek społecznych potrącanych z dochodu pracownika, tj. kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy ich wymiaru. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right