Artykuł
Sprawozdania finansowe już w rękach biegłych. Na co powinni zwrócić uwagę?
poleca
Obecnie trwają badania sprawozdań finansowych za ubiegły rok. Rok tak samo trudny jak 2019 r., bo pandemiczny, który przyniósł firmom wiele rynkowych, biznesowych i tym samym księgowych wyzwań. Teraz mierzą się z nimi biegli rewidenci. Ocena sprawozdań w 2021 r. jest dla nich tak samo wymagająca jak w 2020 r., kiedy badaniom podlegały sprawozdania za 2019 r. A wszystko z powodu takich zjawisk, jak np. problemy z płynnością finansową spółek w niektórych branżach spowodowane przez lockdown. Tu pojawia się ważne pytanie o kontynuację działalności. Do tego dochodzi jeszcze kwestia pomocy gwarantowanej przez ustawy antycovidowe. A także podkręcenie wyników finansowych przez zarządy.
Na co zatem powinni zwrócić uwagę biegli, aby nie popełnić błędów? Pomocny może okazać się zarówno raport departamentu kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z badań sprawozdań finansowych za 2019 r., jak i wskazówki niezależnych biegłych rewidentów. ©℗
opinia eksperta
dr Agnieszka Baklarz dyrektor departamentu kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego
W czerwcu br. departament kontroli PANA opublikował raport, w którym przyjrzał się realizacji m.in. badań przeprowadzonych przez firmy audytorskie (dalej FA) w 2020 r. W przypadku wielu FA nieprawidłowości wskazane w raporcie nie przełożyły się na prawidłowość wydanej opinii o sprawozdaniu finansowym podmiotu badanego. To najważniejszy wniosek z kontroli PANA. Podstawowe nieprawidłowości zaobserwowane dotyczą bowiem niedostatecznego udokumentowania wykonanych prac.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right