Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-07-12

Starosta może umorzyć nienależnie pobraną pożyczkę lub rozłożyć ją na raty

Osoby, które pomimo wezwania nie zwróciły pieniędzy, nie mogą jednak czuć się bezkarne, bo nowe przepisy mają być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku śmierci przedsiębiorcy

Przepisy doprecyzowujące procedurę spłaty pożyczek od starosty, które nie spełniły warunków umorzenia, zostały pobrane nienależnie lub niezgodnie z przeznaczeniem, a także możliwość zastosowania ulg w tym zakresie (w tym m.in. umarzania pomocy w całości lub w części, odraczania terminów spłaty, rozkładania należności na raty) wprowadziła najnowsza nowela ustawy o COVID-19 (czyli ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 1192). I choć nowela co do zasady wchodzi w życie 23 lipca, to regulacje dotyczące procedury zwrotu pożyczki oraz udzielania ulg obowiązują z mocą wsteczną od 1 kwietnia br.

Kiedy trzeba oddać

Przypomnijmy: chodzi tu m.in. o pożyczki w wysokości 5000 zł ze środków Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19. Mechanizm ten uregulowano w art. 15zzd ww. ustawy. To jeden z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, jakie wprowadzono w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1192). I tak zgodnie z art. 15zzd ust. 1 adresatami pomocy są tylko niektórzy przedsiębiorcy posiadający status tzw. mikroprzedsiębiorcy. Kategoria ta została zdefiniowana jako: przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00