Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2021-07-10

Poradnia podatkowa

  • Czy nadwyżka VAT przenoszona na następne okresy rozliczeniowe może się przedawnić
  • Kiedy dokonać zwiększenia kwoty podatku naliczonego w związku z uregulowaniem należności
  • Jak rozliczyć import usługi transportu towarów z innego państwa UE poza Wspólnotą
  • Czy świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego wpływa na prawo do zwolnienia podmiotowego

Spółka z o.o. od kilku lat prowadzi inwestycję i wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe. Czy w tej sytuacji przenoszona kwota VAT może ulec przedawnieniu?

Jak stanowi art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. W świetle tego przepisu przeniesienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (lub jej części) do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy jest jednym z dwóch sposobów dysponowania tą nadwyżką.

Należy wyjaśnić, że wykazanie nadwyżki do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w pewnym sensie przerywa związek tej nadwyżki z deklaracją, w której została wykazana. Dlatego też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 maja 2014 r. (sygn. akt I FSK 705/13) orzekł, że „nadwyżka podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy stanowi odrębny (od zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku do zwrotu) przedmiot przedawnienia, o którym mowa w art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej. Dlatego też przedawnienia tej nadwyżki nie można uzależniać od przedawnienia zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku do zwrotu, w których przeniesiona nadwyżka została rozliczona”. Nadwyżka ta - o ile nie pomniejszyła kwoty podatku należnego w kolejnej deklaracji VAT - staje się bowiem elementem nadwyżki wykazywanej w kolejnej deklaracji VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00