Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2014 r., sygn. I FSK 705/13

W przypadku wystąpienia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc nigdy nie dojdzie do przerwania biegu terminu przedawnienia, o którym mowa w art. 70 § 4 o.p., ponieważ w takiej sytuacji nie mogą być zastosowane środki egzekucyjne. Bieg terminu przedawnienia nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia mogą natomiast zakłócić inne okoliczności wskazane w art. 70 § 3 o.p. czy w art. 70 § 6 o.p.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1149/12 w sprawie ze skargi M. [...] Spółki jawnej z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 kwietnia 2011 r. [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. I SA/Łd 1149/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 28 kwietnia 2011 r., nr [...], wydaną w przedmiocie określenia Spółce Jawnej M. z siedzibą w K. (w dalszej części powoływanej jako "Spółka") nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2003 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że w grudniu 2003 r. Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach dokumentujących nabycie oleju napędowego od firmy J. S. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. w decyzji wydanej wobec Spółki po przeprowadzeniu postępowania podatkowego stwierdził, że J. S. faktycznie nie prowadził działalności gospodarczej, a faktury, które wystawiał, nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Wobec tego organ I instancji zakwestionował prawo Spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach, których wystawcą była firma J. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00