Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-23

Meandry pobrexitowego obrotu w sprawach cywilnych

W państwach UE i Wielkiej Brytanii brakuje obecnie ujednoliconych reguł międzynarodowej właściwości sądów i wzajemnego uznawania orzeczeń w sprawach cywilnych, a ostatnie stanowisko KE nie ułatwia rozwiązania tego problemu

Dokument datowany na 4 maja 2021 r. (KOM nr 222) dotyczy relacji pobrexitowych. Komisja negatywnie ocenia wniosek Wielkiej Brytanii o przystąpienie do II konwencji lugańskiej z 2007 r. o jurysdykcji oraz uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach cywilnych (Dz.Urz. UE L 147, 10.6.2009, s. 5). Ma to konsekwencje również dla dochodzenia roszczeń od dłużników przebywających na wyspach, co jest kwestią praktycznie istotną też dla podmiotów z Polski.

Niewykorzystane zawczasu możliwości

Obecny stan prawny - czyli swoista „pustka normatywna” na skutek niestosowania prawa unijnego na Wyspach - jest de facto rezultatem braku odpowiednich działań w procesie brexitu. Mimo ciągnących się latami rokowań zabrakło chyba - trudno dociec, po czyjej stronie - woli, by przygotować rozwiązania minimalizujące pogorszenie regulacji spraw w zakresie międzynarodowego prawa prywatnego i postępowania cywilnego. Było to możliwe (a częściowo jest nadal) na kilka sposobów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00