Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-04

Kolejny sąd przyznał rację gminie: kurator oświaty nie może arbitralnie blokować likwidacji szkoły

Wyrok WSA w Warszawie w sprawie szkoły w Zakroczymiu nie jest ani precedensowy, ani odosobniony. Przeciwnie, można tutaj mówić o umacnianiu się pewnej linii orzeczniczej: organ nadzoru pedagogicznego nie ma prawa ingerować w samodzielność jednostki samorządu terytorialnego głębiej, niż pozwalają na to konstytucja i samorządowe ustawy ustrojowe.

Wygrana Zakroczymia, na razie w pierwszej instancji, otwiera samorządowi drogę do odszkodowania od Skarbu Państwa za to, że ponosił koszty nieekonomicznego działania - funkcjonowania placówki przez cały rok szkolny, mimo że nie było w niej ani jednego dziecka. Pozwala też dokładnie prześledzić, jaką drogę musi przejść JST, by uzasadnić, że ma prawo decydowania o przyszłości placówki oświatowej. Nawet jeśli jest to decyzja o jej likwidacji motywowana względami ekonomicznymi. I nawet wtedy, gdy w obronie tej racji trzeba wystąpić w sądzie przeciw kuratorowi i resortowi edukacji.

Radni wszczynają procedurę

W styczniu 2020 r. Rada Miejska w Zakroczymiu podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły podstawowej funkcjonującej we wsi znajdującej się w granicach gminy. Uchwała zawierała wszystkie niezbędne elementy wymagane prawem oświatowym i uzasadnienie z motywacjami samorządu. Podstawowym argumentem była niska liczebność klas generująca niewspółmiernie wysokie koszty funkcjonowania placówki w stosunku do środków otrzymywanych przez gminę tytułem subwencji oświatowej. Dodatkowo wskazywano konieczność przeprowadzenia do końca wakacji 2020 r. kosztownych prac remontowych, by usunąć nieprawidłowości stwierdzone przez nadzór budowlany. Argumentację tę wsparto m.in. gruntowną analizą gminnej sieci szkół w kontekście planowanej zmiany oraz szczegółową charakterystyką budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00