Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-15

Zatrudnienie sezonowe teraz również łatwiejsze

Niektóre branże, np. rolnictwo, ogrodnictwo lub turystyka, co do zasady mogą szybciej zalegalizować pracę cudzoziemców na kilkumiesięczne okresy. Dodatkowo w czasie pandemii przewidziano pewne uproszczenia

Jednym z rodzajów zezwoleń, na podstawie których cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, są zezwolenia na pracę sezonową. O ich wydanie mogą ubiegać się podmioty zamierzające powierzyć pracę cudzoziemcowi w zakresie jednej lub kilku podklas działalności wymienionych w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1845).

Czas oczekiwania na uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku ubiegania się o zwykłe zezwolenie na pracę, np. typ A. Wynosi on średnio do 30 dni. Uprawnione podmioty zamierzające zatrudnić cudzoziemca w krótkim czasie mogą zdecydować się właśnie na tę formę legalizacji jego pracy.

Jeżeli podmiot zamierzający powierzyć cudzoziemcowi pracę na podstawie zezwolenia na pracę sezonową zatrudniał go na podstawie zezwolenia na pracę sezonową w ciągu pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku i będzie on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to wniosek o wydanie wzmiankowanego zezwolenia złożony przez ten podmiot zostanie rozpatrzony z uwzględnieniem pierwszeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00