Artykuł
Gminne budżety na pomoc społeczną wreszcie mają szansę być uszyte na miarę potrzeb
Przesunięcie terminu obowiązywania nowych kryteriów dochodowych na początek roku kalendarzowego spowoduje, że samorządy łatwiej zaplanują wydatki na wsparcie. Prościej też im będzie kierować mieszkańców do ośrodków spoza gminy i działać w nagłych sytuacjach
Kryteria dochodowe uprawniające do pomocy podlegają weryfikacji raz na trzy lata z uwzględnieniem wyników badań progu interwencji socjalnej. Uzgadniane na forum Rady Dialogu Społecznego i ogłaszane przez ministra rodziny i polityki społecznej obowiązują od 1 października roku, w którym przeprowadzana jest weryfikacja. Ostatnio kryteria dochodowe były weryfikowane w 2018 r., a to oznacza, że w tym roku upływa trzyletni okres, po którym powinny być ponownie zmienione. Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej (Sejm uchwalił ją 17 marca br., a do ostatecznego kształtu ustawy brakuje jedynie stanowiska Senatu) nowe kryteria będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2022 r.
Zmienić ma się też mechanizm ustalania pomocy. Dziś, obliczając dochody osób ubiegających się o świadczenie, ośrodki pomocy społecznej biorą pod uwagę sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku - bez względu na ich tytuł i źródło uzyskania, pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. O koszty uzyskania przychodu pomniejsza się jedynie przychód z działalności gospodarczej opodatkowany na zasadach ogólnych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą koszty uzyskania przychodu będą odejmowane od wszystkich osiąganych przez rodzinę przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right