Artykuł
Reforma planowania do końca 2022 r.
Zmiana będzie wdrażana łagodnie, więc inwestycje zaplanowane na podstawie starych przepisów będą zrealizowane. Dla nas niezwykle ważne jest zapewnienie samorządom pieniędzy na reformę - deklaruje wiceminister rozwoju Anna Kornecka
Reforma sprzed 18 lat tak naprawdę zniszczyła ład przestrzenny w Polsce i jest najwyższy czas na zmianę tego stanu rzeczy - mówi DGP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Odnosi się też do, opisanych przez nas w lutym, zarzutów ze strony krytyków koncepcji.
- Reforma planowania przestrzennego to ogromny projekt. Zmiana w tym obszarze uznawana jest za konieczność przez każdego, z kim rozmawiam. Jednak za każdym razem, gdy przystępowano do prac w tej sprawie, pojawiały się głosy: „Po co cokolwiek zmieniać, już jesteśmy przyzwyczajeni do tej rzeczywistości. Reforma jest trudna, mamy problemy z infrastrukturą, ale jakoś to działa”. To wszystko powoduje, że mam jeszcze więcej determinacji do tego, by tę reformę wreszcie przeprowadzić. Niemal od początku wejścia w życie, w 2003 r., obecnie obowiązującej regulacji rozmawiamy o tym, jak niedoskonałe jest to prawo - zaznacza Anna Kornecka.