Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-03-14

Skutki pandemii należy opisać w sprawozdaniu finansowym

Od ponad roku wszyscy uczymy się funkcjonować w pandemii. COVID-19 wpłynął też znacząco na sytuację majątkową i wyniki przedsiębiorstw. Każda jednostka w jakiś sposób odczuła jego skutki bezpośrednio lub pośrednio, np. poprzez zmiany przyzwyczajeń klientów czy wymuszone funkcjonowanie w reżimie sanitarnym. Dlatego skutki pandemii muszą być odzwierciedlone w sprawozdaniu każdej jednostki.

Obecnie przygotowywane są sprawozdania finansowe. Powinny być sporządzone w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie należy się spodziewać przesunięcia terminu sporządzenia sprawozdań, jak miało to miejsce w poprzednim roku. Jedynie na wniosek organizacji pozarządowych terminy ich sprawozdań mają być przesunięte - wkrótce w tej sprawie zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie.

Zostało zatem trochę ponad dwa tygodnie, aby przygotować we właściwy sposób dane do sprawozdania. Chodzi nie tylko o wycenę aktywów i pasywów, które były ujmowane w jednostce już w poprzednich latach, lecz także o uwzględnienie skutków zdarzeń z ostatnich miesięcy.

Jest kilka istotnych kwestii, które powinny być rozważone przez jednostki i odpowiednio zaprezentowane w sprawozdaniu. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim zagadnienia związane z oceną zdolności jednostki do kontynuacji działalności, lecz także wiele innych problemów, jak np. utrata wartości aktywów (np. przeterminowane należności, nierotujące lub przeterminowane zapasy, niewykorzystywane środki trwałe, kwestie związane z realizowalnością aktywów z tytułu podatku odroczonego czy np. z odpisem wartości firmy, w sytuacji, gdy plany biznesowe zakładane w momencie transakcji, w której ta wartość powstała, znacząco się zmieniły). Spółki posiadające inwestycje krótko- lub długoterminowe w różne inne spółki lub nieruchomości inwestycyjne powinny się zastanowić nad ich wyceną w wartości godziwej. Pamiętać też należy o właściwym ujęciu i prezentacji skutków pomocy w ramach tarcz antykryzysowych oraz o wszystkich ujawnieniach związanych z tymi zdarzeniami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00