Porada
Poradnia podatkowa
Czy trzeba rozpoznać import usług zwolnionych od VAT Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych dla osoby prawnej Czy cesja umowy przedwstępnej jest opodatkowana VAT W jakich przypadkach trzeba stosować kod GTU_03 Czy przy sprzedaży lokalu mieszkalnego osobie fizycznej należy zastosować oznaczenie GTU_10
Podatnik posiada zagraniczne rachunki bankowe (zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej, jak i spoza niej), w związku z czym jest obciążany różnego rodzaju prowizjami (np. za obsługę rachunku, wykonywanie przelewów). Czy w takim przypadku podatnik powinien rozpoznawać import usług?
Podatnicy nabywający usługi mogą być obowiązani do rozpoznawania importu usług. Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy – w niewielkim uproszczeniu – podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (albo osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę na terytorium kraju zarejestrowana lub zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right