Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-02-24

Praca na odległość spoza terytorium Polski i jej skutki podatkowo-składkowe

Postęp technologiczny w wielu przypadkach umożliwia wypełnianie obowiązków pracowniczych praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Jednak praca zdalna wykonywana poza granicami Polski może się wiązać z konsekwencjami podatkowymi i składkowymi - odmiennymi od tych, gdy jest ona świadczona w zakładzie pracy na terenie naszego kraju.

pit polskiego rezydenta

Ustalenie zasad opodatkowania wynagrodzenia za pracę opiera się głównie na dwóch fundamentach: miejscu wykonywania pracy i miejscu zamieszkania (rezydencji) pracownika. Jeśli oba te miejsca znajdują się w Polsce, pracodawca ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z obowiązującym u nas prawem. Rozliczenia podatkowe mogą się jednak skomplikować w sytuacji, gdy pracownik w trakcie pracy zdalnej wykonuje ją spoza terytorium Polski.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, co do zasady nie zawierają odrębnych przepisów odnoszących się do opodatkowania wynagrodzeń z tytułu pracy zdalnej. Należy więc przyjąć, że zastosowanie mają reguły generalne, traktujące o opodatkowaniu wynagrodzeń za pracę. To oznacza, że wynagrodzenie uzyskane przez polskiego rezydenta podatkowego za pracę wykonywaną w drugim umawiającym się państwie, w tym również w formule pracy zdalnej, może być opodatkowane zarówno w Polsce, jak i w tym państwie. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. I tak polski rezydent podatkowy, nawet wykonując pracę z terytorium innego państwa, będzie podlegał opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

a) pracownik przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w okresie 12 miesięcy (lub w roku podatkowym - w zależności od treści danej umowy),

b) wynagrodzenie jest wypłacane przez lub w imieniu pracodawcy, który nie ma siedziby w drugim państwie,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00