Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-02-07

Zakaz handlu zastępuje uzgodnienia warunków korekty

W momencie zawieszenia z mocy prawa umowy najmu wynajmujący nie musi już uzgadniać z najemcą warunków korekty VAT - wynika z odpowiedzi MF na pytania DGP

Resort zastrzegł jednak, że nie chce przesądzać jednoznacznie podatkowych skutków wprowadzenia zakazu handlu przez galerie handlowe w związku z potrzebą przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Problem dotyczy właścicieli centrów handlowych i ich najemców w sytuacji, gdy rząd decyduje o zamknięciu galerii. W grę wchodzi wtedy ustawa covidowa z 2 marca 2020 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), która w art. 15ze wygasza stosunki umowne między wynajmującym a najemcą w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Słowem, wprowadzenie zakazu handlu prowadzi do automatycznego wygaśnięcia zobowiązań stron umowy.

W efekcie właściciele centrów handlowych powinni obniżyć u siebie podstawę opodatkowania i VAT należny. Mają z tym jednak problem, bo obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy o korektach in minus nakazują uzgadniać z nabywcą (w tym wypadku z najemcą) warunki korekt. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule „Nowe zasady korygowania to problem w czasie epidemii” (DGP nr 17/2021).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00