Porada
Poradnia podatkowa
- Jak wykazać w JPK_V7M zwiększenie kwoty podatku naliczonego po uregulowaniu zobowiązania
- Czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego trzeba zaktualizować informację VAT-26
- W jaki sposób rozliczyć fakturę korygującą wystawioną kontrahentowi z Wielkiej Brytanii
- Czy można opodatkować ryczałtem przychody ze świadczenia usług w zakresie produkcji filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
- Jak postąpić w przypadku otrzymania wystawionej przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową faktury bez wymaganego oznaczenia
Podatnik składający miesięczne deklaracje VAT odliczył podatek od towarów i usług z nieuregulowanych faktur zakupowych, a po 90 dniach dokonał korekty podatku odliczonego. W styczniu 2021 r. uregulował te faktury. Jak powinien wykazać zwiększenie kwoty podatku odliczonego w nowym JPK_VAT? Czy należy wpisać wartość 1 w polu „KorektaPodstawyOpodt”?
Dłużnicy, którzy odliczyli VAT z nieuregulowanych faktur, mogą być zobowiązani do korekty odliczonej kwoty podatku. Obowiązek ten co do zasady ciąży na dłużnikach, jeżeli upłynie 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT).
Jak przy tym stanowi art. 89b ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right