Zatrudnienie Polaków i Brytyjczyków na nowych zasadach
Okres przejściowy związany z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, trwający do końca 2020 r., dobiegł końca. Od 1 stycznia 2021 r. Brytyjczycy i obywatele krajów UE funkcjonują w nowej rzeczywistości. Ostateczny kształt współpracy po brexicie pod wieloma względami pozostawał pod znakiem zapytania aż do ostatnich dni 2020 r., kiedy ostatecznie uzgodniono treść umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. (Dz.Urz. UE z 2020 r. L 444, s. 14; dalej: umowa o handlu i współpracy). Porozumienie nie wprowadziło jednak znaczących ułatwień w prawie zatrudnienia. Zasady wjazdu, pobytu i pracy obywateli Wlk. Brytanii w UE oraz obywateli UE w Wlk. Brytanii uległy istotnym zmianom oraz stwarzają nowe trudności. Zasadniczo wpłynęły także na koszty zatrudnienia.
1. obywatele wielkiej brytanii w polsce
Dostęp do rynku pracy
Swobodne zatrudnienie Brytyjczyków w Polsce po 1 stycznia 2021 r. możliwe jest jedynie w przypadku beneficjentów umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.Urz. UE z 31 stycznia 2020 r. L 29 s. 7; dalej: umowa o wystąpieniu). Są to osoby, które korzystały z prawa pobytu przed zakończeniem okresu przejściowego oraz kontynuują zamieszkanie w Polsce po 31 grudnia 2020 r. Na podstawie umowy o wystąpieniu zachowują one dotychczasowe uprawnienia w państwie przyjmującym, tj. posiadają prawo pobytu oraz prawo do wykonywania pracy w naszym kraju.
Nabycie statusu beneficjenta umowy o wystąpieniu następuje z mocy prawa. Brytyjczycy mieszkający w Polsce są jednak obowiązani do uzyskania nowych zaświadczeń o zarejestrowaniu ich pobytu w związku z nowym statusem. Wnioski o ich wydanie należy skierować do właściwego wojewody najpóźniej 31 grudnia 2021 r. Do czasu uzyskania nowych dokumentów Brytyjczycy mogą korzystać z zaświadczeń wydanych im jako obywatelom UE. O wydanie zaświadczeń potwierdzających nabycie uprawnień na podstawie umowy o wystąpieniu mogą aplikować także osoby, które nie uzyskały wcześniej takich dokumentów jako obywatele UE, ale przyjechały do Polski przed zakończeniem okresu przejściowego. Jednak w takiej sytuacji wymagane jest, aby wnioski o wydanie właściwych dokumentów zostały złożone nie później niż następnego dnia po upływie trzech miesięcy od daty wjazdu do Polski.