Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-01-14

Sprowadzający towary z Wielkiej Brytanii muszą uiszczać podatek akcyzowy

Od 1 stycznia 2021 r. przy handlu z kontrahentami ze Zjednoczonego Królestwa trzeba również rozliczyć akcyzę importową. Wyjątkiem jest Irlandia Północna

– Umowa o handlu i współpracy Unii Europejskiej z Wielką Brytania nic nie zmieniła w zakresie rozliczania podatku akcyzowego – mówi Monika Środa, naczelnik wydziału zwolnień i zabezpieczeń akcyzowych w departamencie podatku akcyzowego Ministerstwa Finansów. Ramy prawne w tym zakresie nakreśliła już umowa wyjścia Wyspiarzy z Unii. Nasza rozmówczyni przypomina, że dotychczasowe zasady w zakresie wewnątrzwspólnotowego przemieszczania (zarówno w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, jak i po dopuszczeniu wyrobów akcyzowych do konsumpcji) można stosować nadal, ale tylko w odniesieniu do transakcji zrealizowanych na przełomie roku, gdy przemieszczenie rozpoczęło się przed 1 stycznia 2021 r. i zakończy się najpóźniej do 31 maja 2021 r.

Nowe zasady

W pozostałych sytuacjach mamy już do czynienia z importem lub eksportem. W przypadku importu podatek dotyczący wyrobów akcyzowych (napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, wyrobów energetycznych, energii elektrycznej, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych, wyrobów nowatorskich) oraz samochodów osobowych – co do zasady – należny jest przy przywozie tych wyrobów na terytorium Unii Europejskiej i pobierany przy ich dopuszczeniu do obrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00