Artykuł
Resort pracy wyjaśnia wątpliwości dotyczące urlopów wypoczynkowych
Premie niepomniejszane o absencje wliczane są do podstawy wynagrodzenia urlopowego, na czym zyskują pracownicy. W przypadku zatrudnienia w kilku spółkach z grupy kapitałowej na część etatu suma wymiarów urlopów nie musi wynieść 20 lub 26 dni, gdyż miejsca pracy rozliczane są osobno
i. wynagrodzenie urlopowe a premie
Obliczanie wynagrodzenia urlopowego musi być zgodne z zasadami opisanymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2 poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353; dalej: rozporządzenie urlopowe). Składniki wynagrodzenia dzieli się na stałe, zmienne oraz przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Te ostatnie nie są w ogóle uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym. Składniki stałe uwzględnia się w kwotach należnych z miesiąca korzystania z urlopu, a zmienne – wypłacone w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu wypoczynkowego.
W praktyce ciągle budzi wątpliwości sytuacja, gdy premia jest, co prawda, składnikiem zmiennym, ale nie pomniejsza się jej w przypadku urlopu wypoczynkowego. Literalnie w takim przypadku powinno się ją wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop, mimo że pracownik dostanie ją także w miesiącu, w którym korzysta z urlopu (a więc nie przepracowuje całego miesiąca). W przepisach nie ma bowiem warunku analogicznego do tego, który występuje przy zasiłkach chorobowych, gdzie wliczenie składnika płacowego do podstawy zasiłkowej jest uzależnione od jego pomniejszania za czas choroby.
Powyższą praktykę potwierdza Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w swoim stanowisku z 22 grudnia 2020 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right