Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-02

Dokumentowanie sprzedaży samochodu na złom

Na początku 2011 r. został kupiony używany samochód osobowy. Przy zakupie odliczono VAT w wysokości 60 proc. podatku z faktury zakupu. W czerwcu 2012 r. samochód został zezłomowany, gdyż bieżące koszty naprawy kilkakrotnie przewyższały wartość samochodu. Na złom wystawiłam fakturę bez VAT z uwagą "odwrotne obciążenie". Jak ją ująć w rejestrach? Co z podatkiem odliczonym przy zakupie - czy go korygować?

Dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT są opodatkowane co do zasady w sposób szczególny. Podatnikami z tytułu dokonywania tych dostaw nie są sprzedawcy, lecz nabywcy (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Sprzedawcy wystawiają w takich przypadkach faktury bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku (art. 106 ust. 1a ustawy o VAT).

Samochody sprzedawane w celu zezłomowania nie należą do żadnej z grup towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Takie samochody, do czasu demontażu, są klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu o symbolu 29.1 (obejmuje ono pojazdy samochodowe, z wyłączeniem motocykli) albo w grupowaniu o symbolu 38.11.49 (obejmuje ono wraki przeznaczone do złomowania, inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające). Towary należące do tych grupowań nie zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00