Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-09-11

Za co płaci przedsiębiorca

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, musi uwzględniać konieczność ponoszenia z tego tytułu różnych opłat. Są to m.in. składki na ubezpieczenia społeczne, podatki, czy też opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości. Każda z tych opłat może przysparzać różne problemy.

Na przykład wysokość stawki podatku od nieruchomości, płaconego przez przedsiębiorców od posiadanych przez nich budynków oraz gruntów, zależy od tego, czy mogą być one wykorzystywane w działalności gospodarczej. Obniżenie podatku, a w przypadku posiadanych przez przedsiębiorców budowli - zwolnienie z obowiązku podatkowego może nastąpić tylko wtedy, gdy stan nieruchomości uniemożliwia gospodarcze jej wykorzystanie "ze względów technicznych". Problem polega na tym, że pojęcie "względy techniczne" nie zostało zdefiniowane, dlatego często dochodzi do sporów między organami podatkowymi a przedsiębiorcami.

Terminy opłacania składek dla poszczególnych grup płatników

Płatnicy składek są podzieleni na trzy grupy, z których każdą obowiązuje inny termin regulowania należności składkowych. Spóźnienie w płatnościach oznacza obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, a za powtarzające się opóźnienia ZUS może wnioskować do sądu o ukaranie grzywną nierzetelnego płatnika. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych każda nieterminowa wpłata z mocy prawa przerywa okres podlegania tym ubezpieczeniom.

Płatnik składek przesyła do ZUS dokumenty rozliczeniowe i w tym samym terminie opłaca należne składki.

Orzecznictwo

Przez pojęcie nieopłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne skutkujące z mocy art. 14 ust. 2 pkt 2 ustanie tego ubezpieczenia należy rozumieć nie tylko nieopłacenie tej składki w ogóle jak i jej opłacenie z uchybieniem terminu określonego w art. 47 ust. 1 powołanej ustawy. W takim wypadku nie ma zastosowania przepis art. 51 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Przepis ten dotyczy bowiem innego stanu prawnego.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 28 kwietnia 2000 r., sygn. akt III AUa 88/00, niepublikowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00