Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-09-04

Jak wybrać metodę ewidencji zapasów

W przedsiębiorstwach produkcyjnych, w szczególności w mniejszych, nieprawidłowo ustala się koszt wytworzenia. W wielu przypadkach jednostki produkcyjne stosują tylko ewidencję kosztów w układzie rodzajowym. Takie rozwiązanie nie umożliwia poprawnego rozliczania kosztów produkcji.

Struktura zapasów zależy od charakteru prowadzonej działalności przedsiębiorstwa. Firmy produkcyjne posiadają głównie materiały oraz produkty gotowe bądź w fazie przetwarzania. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z produktami, półproduktami czy produkcją w toku - każdy składnik wymaga odpowiedniej wyceny początkowej.

Jak ustalić wartość początkową produktów

W księgach rachunkowych powstałe zapasy należy zaliczać do rzeczowych składników aktywów obrotowych. To, jakie koszty należy zaliczać do kosztu wytworzenia, jest zawarte w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Szczegółowe rozwiązania dotyczące tego, jak należy ustalać koszt wytworzenia, znajdujemy w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie "Ustalenia kosztu wytworzenia dla celów bilansowej wyceny zapasów". Zgodnie z jego zapisami:

1. Koszty bezpośrednie to koszty pozostające w bezpośrednim związku z produktem. Obejmują one:

1) materiały bezpośrednio wykorzystane w procesie produkcji,

2) koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją,

3) inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich znajduje się w dniu wyceny.

Koszty bezpośrednie obejmują przede wszystkim wartość zużycia materiałów bezpośrednich oraz płacy bezpośredniej wraz z pochodnymi. Inne koszty wytworzenia produktu to np. wartość zużycia energii, paliw i narzędzi produkcyjnych. Koszty te rozlicza się zgodnie z przyjętymi przez jednostkę rozwiązaniami rachunku kosztów. Pomiar rzeczywistego zużycia energii, paliw lub narzędzi do wytworzenia określonego produktu umożliwia bezpośrednie powiązanie tych kosztów z jednostką produkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00