Szkolenia w firmie
Nowe przepisy dotyczące dokształcania pracowników zawarte w Kodeksie pracy stworzyły zupełnie inny model w zakresie szkolenia. Jednak nadal obowiązuje podstawowa zasada, zgodnie z którą pracownik nie ma roszczenia do pracodawcy o skierowanie go na szkolenie dokształcające. Ponadto niezmieniona pozostała możliwość zobowiązania pracownika w umowie szkoleniowej do odpracowania określonego czasu w zamian za świadczenia pracodawcy związane ze szkoleniem.
Wstęp
Skierowanie pracownika na szkolenie czy też wyrażenie zgody na podjęcie przez niego dokształcania wiąże się jedynie z obowiązkiem udzielania płatnych zwolnień na zajęcia i urlopu szkoleniowego. Ich wymiar minimalny określa Kodeks pracy. Dokształcanie pracownika nie oznacza więc dla pracodawcy znacznych kosztów. Z drugiej strony zdarza się, że pracodawcy woleliby nie udzielać urlopu we wskazanym wymiarze, nawet kosztem dodatkowych świadczeń pieniężnych dla pracownika. Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma takiej możliwości.
W praktyce pracodawcy próbują też obchodzić obowiązek udzielania urlopu i zwolnień, ustalając z pracownikiem, że szkolenie odbywa się na "innych zasadach", czyli według nowo wprowadzonego art. 1036 k.p. W tym przypadku trzeba także wyraźnie podkreślić, że jest to metoda nieskuteczna, gdyż na podstawie tego przepisu nie można pracownika kierować na szkolenie związane z jego kwalifikacjami zawodowymi czy też pracą wykonywaną obecnie, a nawet w przyszłości. Dotyczy to wyłącznie kursów związanych z hobby czy dla rekreacji.
Pracodawca, który nie przestrzega przepisów o szkoleniach, nie jest narażony na ostre sankcje. Pracownik lub były pracownik nie może się bowiem domagać ekwiwalentu za brak zwolnienia czy urlopu szkoleniowego.
Zakres obowiązków pracowniczych a podnoszenie kwalifikacji
Przed dopuszczeniem do pracy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków, o sposobie wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz o podstawowych uprawnieniach pracowników (art. 94 ust. 1 k.p.).