Porada
Wieczyste użytkowanie gruntu w księgach rachunkowych
Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Użytkownik takiego gruntu może z niego korzystać, z wyłączeniem innych osób, oraz rozporządzać tym prawem. Użytkowanie wieczyste jest więc prawem rzeczowym zbywalnym.
Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wyjątkowych wypadkach, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na krótszy okres, co najmniej jednak na lat 40.
Wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną. Jej wysokość wynosi od 0,3 do 3,00 proc. ceny nieruchomości gruntowej, w zależności od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana. Dodatkowo w przypadku nabycia takiego prawa od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków użytkownik wieczysty zobowiązany jest do zapłaty pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, która wynosi od 15 do 25 proc. ceny nieruchomości gruntowej.
Ujęcie w księgach rachunkowych jednostki prawa wieczystego użytkowania gruntu zależy od celu jego nabycia, może ono bowiem stanowić:
1) środek trwały - w przypadku przeznaczenia go na potrzeby własne jednostki,
2) towar - tak będzie np. w przypadku działalności deweloperów, gdy otrzymane czy nabyte w wieczyste użytkowanie grunty będą przeznaczone na sprzedaż, po wybudowaniu na nich np. budynków mieszkalnych,
3) inwestycję w nieruchomość - gdy nie będzie wykorzystywane przez jednostkę, lecz będzie posiadane w celu osiągnięcia z niego korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tego aktywa lub uzyskania pożytków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right