Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-07-26

Czy kurs faktycznie zastosowany to kurs hipotetyczny banku czy kurs średni NBP

Do celów podatkowych różnice kursowe rozliczamy zgodnie z art. 15a u.p.d.o.p. W banku posiadamy rachunek walutowy prowadzony w euro, z którego dokonujemy zapłaty za towary zakupione od naszych kontrahentów (cena nabywanych towarów wyrażona jest w euro). Ponieważ prowadzimy także sprzedaż naszych wyrobów w euro, na ww. rachunek walutowy wpływają także kwoty należności w tej walucie. W związku z tym bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, gdy kupujemy od banku bądź sprzedajemy mu euro. Czy prawidłowo postępujemy, przyjmując do celów obliczenia różnic kursowych, że kursem faktycznie zastosowanym jest kurs hipotetyczny banku, po jakim doszłoby do przeliczenia waluty, gdybyśmy skorzystali z jego usług?

Spółka postępuje nieprawidłowo, gdyż w jej przypadku nie można zastosować kursu faktycznego. Spółka powinna rozliczyć różnice kursowe po kursie średnim NBP. Należy zaznaczyć, że kwestia, jaki kurs zastosować, jest kontrowersyjna. Organy podatkowe często w przeszłości zalecały sposób postępowania przyjęty przez spółkę. Ostatnie orzeczenie NSA wyklucza jednak stosowanie tzw. kursu hipotetycznego.

Do celów obliczania różnic kursowych, przykładowo od środków własnych, należy porównać wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu z wartością tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00