Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-05-24

Rozwiązywanie umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika

Zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników można podzielić na 2 rodzaje:  zwolnienia grupowe i zwolnienia indywidualne.

Katarzyna Konieczna

Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 z późn.zm., zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych) dotyczy tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Na mocy tej ustawy można rozwiązać umowę o pracę, jeżeli następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub związanych ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi (także gdy te zmiany następują w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracodawca z powodu spadku liczby klientów i wzrostu cen za surowce musi dokonać zwolnień w fabryce. Zatrudnia 18 pracowników na 1/2 etatu, 12 pracowników na 1/4 etatu. Do tego pracodawcy mają zastosowanie przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych.

Mimo że w przeliczeniu na pełne etaty pracodawca zatrudnia 12 pracowników, w rozumieniu ustawy zatrudnia 30 osób. Nie dokonuje się w tym przypadku przeliczenia na pełne etaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00