Zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych w systemie EMCS
Od 1 stycznia 2011 roku będzie stosowane w Polsce rozporządzenie Komisji (WE) nr 684/2009 z 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonywania dyrektywy Rady 2008/18/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Bogusław Śledź
Prawidłowy i szybki pobór podatku akcyzowego przez państwa członkowskie UE zależy od formalności określonych w przepisach krajów wspólnotowych oraz od nadzoru nad przemieszczaniem wyrobów akcyzowych. W tym celu Rada Wspólnoty Europejskiej ustaliła nowe zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Podstawową zasadą jest przemieszczanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia, na podstawie elektronicznego dokumentu administracyjnego. Monitorowanie przemieszczania tych wyrobów w UE ma zapewnić odpowiedni system komputerowy. Rada zobowiązała kraje członkowskie UE do budowy i korzystania z Systemu Przemieszczania Wyrobów Akcyzowych (dalej: EMCS - Excise Movement and Control System). System ten już działa między krajami Wspólnoty od 1 kwietnia 2010 r. (z wyjątkiem Polski i Danii). EMCS wykorzystywany jest do przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, w obrocie wewnątrzwspólnotowym oraz przemieszczania tych wyrobów na terytorium Wspólnoty w ramach eksportu i importu. Zasadniczą cechą tego systemu jest zastosowanie elektronicznego administracyjnego dokumentu (e-AD), który zastępuje formę papierową dokumentu ADT. Użytkownikami systemu EMCS są: organy podatkowe, podmioty prowadzące składy podatkowe, zarejestrowani wysyłający i zarejestrowani odbiorcy oraz podmioty zwolnione z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego (np. uprawnione organizacje międzynarodowe, instytucje wspólnotowe, przedstawicielstwa dyplomatyczne).
Zalety systemu EMCS