Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-06-22

Zaliczki na poczet zysku odchodzących wspólników spółki osobowej

Właścicielami spółki jawnej było trzech wspólników. 25 czerwca 2009 r. przystąpił jeszcze jeden wspólnik, a 30 czerwca 2009 r. dwóch wspólników wystąpiło ze spółki. Wszyscy podjęli uchwałę o wypłacie wniesionych wkładów i określonej kwoty ustępującym wspólnikom. W trakcie roku wspólnicy ci pobrali zaliczki na poczet zysku. Jak to rozliczyć i zaksięgować? Czy do sądu rejestrowego należy wysłać dwa odrębne sprawozdania finansowe, tj. za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 r. oraz od 1 lipca do 31 grudnia 2009 r., czy jedno sprawozdanie za cały rok obrachunkowy?

Wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. W przypadku wystąpienia wspólnika należy rozliczyć jego udział kapitałowy na dzień wystąpienia ze spółki i dokonać wypłaty. Jeżeli udział ten przy rozliczeniu wykazuje wartość ujemną, występujący wspólnik jest obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość. Do sądu należy złożyć sprawozdanie spółki za rok obrachunkowy.

Wspólnik spółki jawnej ma prawo do udziału w zysku. Może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 k.s.h.). W spółce jawnej, w odróżnieniu od spółek kapitałowych, do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o jego przeznaczeniu do wypłaty. Zysk, określany jako nadwyżka majątku spółki ponad wartość wkładów wspólników, ma charakter obiektywny. Powstaje i istnieje niezależnie od tego, czy wspólnicy podejmą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. W spółkach sporządzających sprawozdanie finansowe zysk wynika z bilansu spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 3 lipca 2008 r., sygn. akt IV CSK 101/08). Jeżeli jednak na skutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk należy przeznaczyć w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika. Wspólnik spółki jawnej ma także prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5 proc. od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Po pokryciu straty i odliczeniu należności z tytułu odsetek pozostała część przychodów może być podzielona według udziału w zyskach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00