Opodatkowanie działalności niemieckiego zakładu polskiej spółki
Polska spółka posiada zakład w Niemczech, który jest samodzielną jednostką bilansującą (tam prowadzona jest księgowość), dotychczas niezarejestrowaną na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech. Spółka przez swój niemiecki zakład świadczy usługi na majątku ruchomym (usługi montażu podzespołów, wykonywania elementów maszyn, spawania) na rzecz niemieckiego podatnika zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech. Do końca 2009 r. wartość tych usług była wprowadzana do polskiej deklaracji VAT-7 w poz. 21 (tj. jako dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju). Na fakturach znajdowała się informacja, że niemiecki nabywca usługi jest zobowiązany do rozliczenia podatku (w Niemczech).
1. Co zmieniło się w statusie podatkowym zakładu od 1 stycznia 2010 r.? Czy jest to stałe miejsce prowadzenia działalności w myśl nowych przepisów?
2. Czy w dalszym ciągu obowiązek rozliczenia podatku od wartości dodanej ciąży na niemieckim odbiorcy, a ewidencja VAT w Polsce pozostaje bez zmian?
3. Czy konieczne jest zarejestrowanie zakładu w Niemczech jako podatnika VAT i rozliczanie podatku w Niemczech (tj. poza polską ewidencją)? Za taką opcją, jako obowiązkową, opowiada się niemiecki doradca podatkowy, obsługujący zakład w Niemczech (choć w polskich przepisach nigdzie nie spotkałam się z taką koniecznością).