Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-28

Inwentarz żywy w księgach rachunkowych

Spółka kupiła daniele do hodowli - dwa byki i 14 łani. Spółka prowadzi pełną księgowość, koszty ewidencjonuje na kontach zespołu 4 i 5. Jak należy ująć w księgach zakup zwierząt? Jakie ewidencje powinny być prowadzone? Jak ujmować przyrost stada w inwentaryzacji rocznej? Hodowla jest prowadzona w celu sprzedaży żywych zwierząt i mięsa.

Zakup inwentarza żywego przeznaczonego do hodowli w księgach rachunkowych odbywa się na zasadach ogólnych dotyczących zakupu środka trwałego. Inwentarz żywy przeznaczony do sprzedaży i do dalszej przeróbki stanowi zapasy. Ewidencję i inwentaryzację należy więc prowadzić według zasad dotyczących aktywów obrotowych.

Inwentarz żywy może służyć jako hodowla lub stanowić podmiot wykonania działalności (np. jazda konna). Ewidencja księgowa inwentarza będzie zależeć od jego przeznaczenia.

Działalność gospodarcza w zakresie hodowli polega na nabywaniu inwentarza żywego w celu reprodukcji. Nowo narodzone zwierzęta hoduje się z przeznaczeniem do sprzedaży. Zwierzęta wykorzystane do reprodukcji należy wykazać w księgach rachunkowych zgodnie z definicją ustawy o rachunkowości jako środek trwały. Zwierzęta hodowlane stanowią produkt wytworzony we własnym zakresie. Produkty w księgach rachunkowych należy ująć według kosztu wytworzenia, którego ustalenie wymaga szczegółowej analizy całego procesu hodowania. Tylko przy dokładnym jego rozumieniu możliwe jest ustalenie rzeczywistego kosztu wytworzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00