Porada
Ewidencja odsetek zapłaconych po spłaceniu części kapitałowej pożyczki
Jak należy prawidłowo zaksięgować odsetki od pożyczki, w której zgodnie z umową na początek spłacany jest kapitał, a następnie odsetki. Kiedy te odsetki można zaliczyć do kosztów bilansowych i podatkowych? Pożyczka została udzielona na sześć lat.
Pomimo faktu, że odsetki w sposób kasowy uiszczane są po spłacie rat kapitałowych, ich koszt należy ujmować w sposób memoriałowy, z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej dla celów bilansowych. Pod względem podatkowym tylko odsetki zapłacone mogą stanowić koszt pomniejszający podstawę opodatkowania. To powoduje powstanie różnic przejściowych i rozliczanie podatku odroczonego.
Udzielenie pożyczki wiąże się z naliczaniem i zapłatą odsetek. Strony mają tutaj dużą dowolność, jeśli chodzi o ich wysokość i moment spłaty. Podstawowe zasady rachunkowości, jakim są: zasada przewagi treści ekonomicznej nad formą prawną oraz zasada memoriału, wymagają jednak, aby koszt pozyskania kapitału, jakim są odsetki, ujmować równomiernie w okresie spłaty. Aby to było możliwe, ustawodawca wprowadził do przepisów rachunkowych pojęcie skorygowanej ceny nabycia. Początkowo ten sposób wyceny aktywów i zobowiązań jednostki obowiązywał tylko spółki podlegające obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, gdyż swoje uregulowanie znalazł w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. wprowadzono stosowanie skorygowanej ceny nabycia.