Opodatkowanie VAT kwot nienależnych (nadpłat ponad kwoty określone w umowie)
Jestem właścicielem drukarni. W umowach z kontrahentami są zapisy wskazujące na wpłaty zaliczek przed wykonaniem zamówienia. Zdarza się, iż klient wpłaca większą kwotę zaliczki niż wskazuje umowa. Jak w takim przypadku postąpić? Czy podlega ona udokumentowaniu fakturą i opodatkowaniu VAT? Po weryfikacji takich kwot klienci proszą, by zaliczyć te kwoty na poczet następnych zamówień. Jak wtedy dokonać rozliczenia podatku? W jakim terminie wystawić fakturę VAT i w rejestrze za który miesiąc ująć kwotę takiej "zaliczki"?
Obowiązek podatkowy z tytułu usług drukowania gazet, magazynów, czasopism i książek powstaje, co do zasady, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W odniesieniu do usług drukowania obowiązują również szczególne zasady wystawiania faktur VAT.
Podstawą opodatkowania w omawianym przypadku jest wyłącznie kwota należna, pomniejszona o kwotę podatku. Kwotą należną jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Nadwyżka ponad wynikającą z umowy należną kwotę nie stanowi obrotu, a tym samym nie może zostać ujęta w rozliczeniach podatkowych.