Parkingi prowadzone przez podmioty publiczne
Czy pobierane przez podmioty publiczne opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania podlegają opodatkowaniu VAT? Czy opłaty parkingowe za parkowanie pojazdów w miejscach niestanowiących pasa drogowego, chociażby także stanowiły strefę płatnego parkowania, pobierane na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych, podlegają opodatkowaniu VAT?
Elżbieta Rogala
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokiem z 16 września 2008 r. w sprawie C-288/07 stwierdził, że płatne parkingi prowadzone przez podmioty publiczne powinny być - co do zasady - opodatkowane VAT. Ich nieopodatkowanie prowadziłoby bowiem do zakłócenia zasady wolnej konkurencji.
Kontekst prawny
Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy i inne instytucje (podmioty) prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują, i transakcjami, które zawierają jako władze publiczne (jako organy władzy publicznej), nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub inne płatności w związku z taką działalnością lub transakcjami (art. 4 ust. 5 VI dyrektywy VAT).
Jednak, jeżeli podejmują one taką działalność i dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tej działalności lub transakcji, w przypadku gdy wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziłoby do znaczącego zakłócenia konkurencji.